BOZOK ÜNİVERSİTESİ
MEZUNLARI BİRLİĞİ
Mezun Veritabanına kayıtlı öğrenci sayısı 4018

1980 yılında Yozgat Akdağmadeni ilçesinde doğdum. Ortaokul ve lise eğitimini Yozgat’ta tamamladım. 1996 yılında o yıllarda Erciyes Üniversitesi’ne bağlı olan Yozgat iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kazandım. 2002 yılında üniversiteden mezun oldum. 2002-2004 yılları arasında yaklaşık bir buçuk sene kamu sınavlarına hazırlandım. Sınavlara hazırlık sürecinde yaklaşık 30 kamu kurumu sınavından elendim. Fakat daha sonraki birçok kamu kurumu sınavında başarılı oldum. 2004 yılında Maliye bakanlığı Vergi Denetmenliği sınavını kazanarak memuriyet hayatıma başladım. 2008 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Kontrolörlüğünü kazandım ve bu göreve başladım. 2011 yılında da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettişliğini kazandım halen bu görevimi devam ettirmekteyim.

Değerli arkadaşlar; sizin şu anda bulunduğunuz sıralarda bizlerde bulunduk. Dolayısıyla okulumuzun iyi olup olmadığını, okulu bitirdiğimizde iş bulup bulamayacağımızı, iş bulmamızda okuduğumuz okulun bizi ne kadar hayata hazırladığını, daha iyi ve köklü okulların mezunları ile rekabet edip edemeyeceğimizi vb. gibi düşünceler bizimde kafamızı hep meşgul etti.

Okul sonrası yaşamış olduğumuz süreç ve tecrübelerimiz bizde; azim, sabır ve zorluklar karşısında vazgeçmeden ısrarlı bir şekilde çalışmanın hayatta bütün zorlukların üstesinden geleceği kanaati uyandırdı. Hangi üniversiteden mezun olursanız olun bu erdemler veya özellikleri taşımıyorsanız başarıyı beklemek biraz hayalcilik olur.

 Şunu bilmek ve inanmak gerekir ki Başarı tesadüfle gelen bir olay değildir. Sistemli çalışmak,  karşılaşılan zorluklar karşısında yılmamak ve başaracağına inanmak başarının gereklerinden olduğuna inanıyorum.

Değerli arkadaşlar okul yıllarını gerektiği şekilde değerlendirememekle ciddi hata yaptığımız kanaatindeyim. Şuna inanıyorum ki okul yıllarını gerektiği gibi değerlendirebilseydik; daha çok okusaydık, okulu bitirmek için değil de hedeflerimizi gerçekleştirmemize yardımcı olacak; ileride ihtiyacımız olan bilgileri öğrenmek ve kullanmak; belki öğrendiğimiz bilgilere yeni bir şeyler katmak için çalışsaydık şuandaki konumumuzdan daha ileri seviyeleri yakalamış olacaktık.

Sizin şu anki çaba ve gayretleriniz,  İngilizcenizi ilerletmeniz, muhasebede iyi olmanız, hukuk alanında ilerlemeniz daha sonraki hayatınızı kolaylaştıracak ve başarınızın yapı taşları olacaktır.

Günümüz Türkiye’sinde iktisadi ve idari bilimler eğitimi çok büyük bir öneme sahiptir. Bu durumun farkına varanlar eğitim fakültelerinin yanında açık öğretimden veya örgün öğretimden işletme, iktisat, kamu yönetimi vb. bölümleri bitirme gayreti içindeler. Fırsatlar herkesin önüne çıkmakta fakat önemli olan o fırsatları değerlendirmek,  fırsatın fırsat olduğunu anlayabilmek ve fırsat karşınıza çıktığında gerekli donanıma ve bilgi birikimine sahip olabilmektedir. Yoksa fırsatlar gelir geçer fakat biz farkında bile olmayız veya fırsatı görürüz lakin biz yeterli donanıma sahip olmadığımız için fırsatı değerlendiremeyiz.  Sizlerin de ileride karşılaşacağınız üzere; Benim hayatımda da fırsatları fark edemediğim veya yeterli donanıma sahip olamadığım için fırsatları kaçırdığım olaylar çokça olmuştur.

 

Arkadaşlar bahanelere sarılmak bahanelerle bir ömrü heba etmek yerine “neleri yapabilirim” in peşinde koşmanın başarıyı size yakınlaştıracağı kanaatindeyim. Yapamam edemem, ben zaten son tercihime girdim, okulumda diğer okullar arasında çok kariyerli değil gibi bahanelerle kendi potansiyelimizi sınırlamak başlamadan başarısızlık getirecektir. Bunun yerine, ben bu işi başarırım, azimle ve gayretle çalışırım gibi düşüncelerle kendimizi motive etmenin ve kendimize olumlu telkinlerde bulunmamanın, yapılan işin hakkını vermenin, başarının ön şartları olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Değerli arkadaşlar; Bilindiği üzere Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok günümüzde başarıya ulaştıracak genel prensipler bellidir. Bunların en başında da, azim, kararlılık ve sabırla çalışmak, zorluluklar karşısında yılmamak vardır. Bu prensiplere uyan herkes başarılı olacağı kanaatindeyim.

 Yine bir atasözü vardır “hedefi belli olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez”. Hedefinizi belirlemeniz ve uygun adımlarla hedefinize yürümeniz sizlere tavsiyemdir.

Hepimizin bildiği bilim adamlarınca kanıtlanmış bir deneyi sizlerle paylaşmak istiyorum; yapılan bir araştırmada pireleri kavanozun içerisine koyuyorlar ve bir süre orada bekletiyorlar bir süre sonra pirelerin kavanoz boyundan fazla zıplayamadığını görüyorlar ve buna “Öğrenilmiş Çaresizlik” adını veriyorlar.  Kendimize yaptığımız telkinlerle çaresizliği öğrenmeyelim. Çaresizliğe çare bulma yolları hepimizin elinde;

 Değerli arkadaşlar mesleğe girme ile ilgilide Yol haritasını faydalanmanız açısından paylaşmak istiyorum.

İlk önce KPSS sınavına girmek ve 80 üzeri puan almak gerekmektedir. Daha yüksek puanlar sizi her zaman avantajlı konuma getirecektir. Fakat 80 üzeri puan her zaman işinize yarayacaktır. Bu sınav genel kültür, genel yetenek, İngilizce, Maliye, Hukuk, işletme, Muhasebe ve İktisat derslerini kapsayan iki aşamalı bir sınavdır.

Bu sınavdan iyi bir puan aldıktan sonra açılacak kamu kurumları sınavlarını takip etmek gerekmektedir. Burada gerek bakanlık ve bakanlık bağlı ve ilgili kurumları kendi sınavlarını yapmaktadırlar. Bu sınavlar klasik yazılı sisteme göre ve yukarıda belirtilen bölümlerden yapılmakta;  iki gün sürmektedir. Bu sınavda da başarılı olan adaylar sözlü mülakata çağrılmakta ve güncel pratik, mevzuat ve uygulamayı içeren sorularla adayım muhakeme kabiliyeti ile güncel olayları ve mevzuatı bir arada düşünebilme kabiliyeti ölçülmek istenmektedir.

Sözlü sınavda da başarılı olan adaylar Müfettiş yardımcısı olarak göreve başlamakta ve en az dört müfettişle beraber uygulamalı olarak çalışmaktadır. 3 yıl sonra müfettiş yardımcıları yeterlilik sınavına tabi tutulmakta, yeterlilik sınavında başarılı olanlar Müfettiş olarak atanmakta; başarısız olanlar memur olarak atanmaktadır.

 

Hayatınızda başarı ve mutluluk dileklerimle;

Duran Turançiftçi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettişi