BOZOK ÜNİVERSİTESİ
MEZUNLARI BİRLİĞİ
Mezun Veritabanına kayıtlı öğrenci sayısı 4018

2001 yılında üniversite hayatına başladığım Yozgat İ.İ.B.F. İşletme Bölümünden 2005 yılında mezun oldum. Mezuniyeti takip eden yıl Türkiye İş Bankası'nda işe başladım. 2009 yılında İş Bankası'ndan istifa ettim. Halen Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım.

2001 yılında üniversiteye başladığımızda acaba burada verimli bir üniversite hayatımız olacak mı gibi sorular hâkimdi. Zamanla küçük bir bölgede okumanın dezavantajlarından ziyade, bize sağladığı avantajlarının daha fazla olduğunu, tüm dönem arkadaşlarımla birlikte, açıkça söylemekteyiz.
Çoğu arkadaşımız bazı dönemlerde önyargıları ile hareket etmiş olsa da, şu an hemen her arkadaşımız kendi isteği doğrultusunda güzel bir işe sahiptir.
Mezuniyetten sonra okulda belirlediğim gelecek planı çerçevesinde KPSS, Yüksek Lisans gibi çalışmalarım olsa da, hemen işe başlamak gibi yeni mezun olan bir kişinin getirdiği çalışma psikolojisi ve İş Bankası'nda başlayan iş hayatım ile diğer planlarım ikinci sırada kaldı.

İş Bankası''na giriş aşamasında ve çalıştığım dönem boyunca dikkat ettiğim en önemli noktalardan birisi, bütün iş arkadaşlarımın farklı üniversitelerin farklı bölümlerinden, ağırlıklı olarak İ.İ.B.F. ve sonrasında İşletme ve Endüstri Mühendisliği gibi, olmasıydı. Bankada yaptığım işlerde, çalıştığım bölümlerde mezun olduğum okulun Yozgat İ.İ.B.F. olması değil, mezun olduğumuz bölüm, aldığımız eğitim, kendimize yaptığımız kişisel yatırımlar, ön plana çıkmıştır. Yani biz her ne kadar okuduğumuz yıllarda okulun, bölgenin bize negatif bir katkısı olduğunu zannetsek de, gerek tüm iş alanlarında gerekse tüm çalışanlar arasında öne çıkan nokta; okulun adı değil, kişinin kendisini ne derece yetiştirdiği, ihtiyaçlara ne kadar hızlı ve yeterli cevap verebildiği olmuştur.

Bankadaki mesai arkadaşlarım arasında görünürde daha fazla isim yapmış üniversitelerden mezun olanlar olsa da, banka içi çalışmalardaki gösterdiğim gayret ve azim, performans değerlendirmelerinde olumlu sonuçlar almamı sağladı. Askerlik hizmetinden dolayı, yükselme sınavlarına girebilmek için yeterli çalışma yılını dolduramasam da, çok sayıda üst düzey banka çalışanından kariyerimle ilgili geleceğe yönelik güzel yorumlar duydum.
Rutine giren bir banka yaşamını canlandırmak için tekrar üniversite yıllarındaki hayalim olan yüksek lisansa başlayabilmek için girdiğim ALES sınavı sonrasında karşıma çıkan Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu'nu fırsat olarak bilip, bu sektördeki iş hayalimi gerçekleştirme doğrultusunda ilk adımımı attım.

Buradaki işimde de açıkça görüyorum ki, insan bir yere gelmek istiyorsa, o doğrultuda çalışmalı ve asla kendini okulla, bölgeyle sınırlamamalıdır. Mutlaka bir hedefe sahip olmalı ve bu hedeflerimiz doğrultusunda, kendimize yatırım yapmalıyız.

Üniversitede okuyan öğrencilerin mevcut okul şartlarını değiştirmeye güçleri yetmeyeceğine göre, mevcut şartları en iyi şekilde kullanarak nasıl avantaja çeviririz, kaynakları nasıl etkin ve verimli kullanırız gibi değerlendirmelerin önemine tecrübelerimle birlikte inanıyorum.

Küçük yerlerde okumanın en önemli üstünlüğü nispeten az sayıda öğrencinin olmasıyla, hocalarımızın bizlerle daha iyi ilgilenebilmesi ve yardım edebilmesidir. Bu avantajı iyi kullanabilirsek, kendimize güzel bir gelecek sağlayabilme konusunda aynı bölüm mezunlarına karşı öne geçmiş sayılabiliriz.
Yozgat İ.İ.B.F. yılları döneminde ben ve arkadaşlarım çevre şartlarına boyun eğseydik kimse mevcut konumunda olamazdı. Yapılması gereken, farkındalık yaratarak, aynı konumdaki kişilerin önüne geçmeye çalışmaktır.

 

Öğr. Gör Emrah YILDIZ
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi

Yozgat İ.İ.B.F. İşletme Bölümü 2005 Mezunu