BOZOK ÜNİVERSİTESİ
MEZUNLARI BİRLİĞİ
Mezun Veritabanına kayıtlı öğrenci sayısı 4018

Sizin  Hikayeniz

            Evet, bu “Siz”lerin yani Yozgat İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin başarı hikâyesi…

            1996 Yılı, üniversite sonuçları açıklandığında başladı ilk sorular / sorunlar. Bir yanda kazanmış olmanın sevinci diğer yandan da Yozgat… Hiç gitmediğim adını birkaç kez ancak duyduğum bir yer. İlk duyduğum çok soğuk bir memleket olduğu o kadar…

            Nasıl bir üniversite, nasıl gideceğim, nerde kalacağım, iklimi nasıl bir yer, hele de aileden uzak olma tam bir gurbet… Bu karmaşık duygularla üniversite kaydına geldiğimizde eski Mühendislik Fakültesinin en üst katında eğitim göreceğimizi söylediler ve kayıt oldum.

            Rüzgârın ıslık çaldığı üniversite yerleşkesinde iki binanın (Mühendislik ve Fen Edebiyat) olduğu, kendi binamızın dahi olmadığı, eğitim sezonu başladı. Dürüst olmak gerekirse ümitsiz bir hissiyat kaplamıştı yüreğimi.           

            Mezun olsak bizi kim işe alacaktı, ya da Boğaziçi, ODTÜ veya Marmara Üniversitesi dururken Bozok /Yozgat Mezunu olarak piyasada, kamuda, sosyal hayatta kendimize yer bulabilecek miydik?

            Evet, sizlerin şimdi iliklerinize kadar yaşadığınız karmaşık/ümitsiz duyguları Ben de yaşadım. Ama yıllar geçtikçe üst sınıflara doğru yol aldıkça kendime güvenim artmaya başladı. Bilgi açlığımı çok iyi ders çalışarak ve ilave kaynaklar bularak gidermeye çalıştım. Değerli Hocalarımızı dikkatli dinleyip çok iyi not tuttum. Çünkü en küçük bilginin dahi sosyal / piyasa hayatındaki çarpanı çok fazla olduğu aşikâr idi. 3. Sınıfta iken 4.sınıftan ders almaya hak kazanmıştım. Üstten ders alıyordum. “Zaman beni değil ben zamanı yönetiyordum”. Bir adım öndeydim. Gölgem öne değil arkaya düşüyordu.

            Son sınıfa geldiğimiz de mezuniyet telaşı sardı. Mezun olduğumda ne yapacağım, “İş mi bulacağım, yoksa askere mi gideceğim?” gibi düşünceler aklımı esir almaya başladı.

            Sonra Eğitim sektöründe faaliyet gösteren bir Anonim Şirketin muhasebe bölümünde işe başladım. Bir yandan da mali müşavirlik stajını başlattım. 2 yıl stajdan ve 7 adet staj bitirme sınavını verdikten sonra 25 yaşında Mali Müşavir oldum. Bu arada evlendim ve şu anda 3 çocuğum var.

            Daha sonra İstanbul’da mobilya sektöründe faaliyet gösteren bir aile firmasının Muhasebe Müdürlüğü’ nü yaptım. Bu firmadan sonra 1 Yeminli Mali Müşavir ve 3 Mali Müşavir olarak Denetim ofisimizi açtık. Ayrıca Bağımsız Denetçiyim.  YMM imtihanlarına girmeye hak kazanmak için gerekli olan 10 yıllık Mali Müşavir olma şartı 1 sene sonra doluyor. Umarım 35 yaşında Yeminli Mali Müşavir olurum.

            Bununla birlikte bünyesinde 54 Mağaza 22 bayi ve 1 Fabrikası bulunan, NARİN GROUP ÇİFT GEYİK KARACA TEKSTİL firmasının Mali İşler Koordinatörlüğünü yapmaktayım. ÇİFT GEYİK KARACA Markası 1917’den günümüze gelmektedir.

            Evet ben sizlerden biriyim ve sizlerin yaşadığı/yaşayacağı bir çok şeyi önceden yaşadım. Sizlerden biri olarak Sizlerin ümitsizliğe kesinlikle kapılmamanızı, kanunlara /mevzuat bilgisine çok önem vermenizi, bilgisayara hâkim olmanızı(özellikle Excel) rica ediyorum.

            Kamu da ya da özel sektörde çalışma tercihi tabiî ki sizin. Kamuda çalışmak istediğinizde fakülte bittikten sonra 2-3 sene daha ders çalışmanız gerekecek. Yine Yozgat mezunu olarak çok kıymetli arkadaşlar Kaymakam, müfettiş v.b. pozisyonlarda devlette görev aldı.

            Arkadaşlar, 750.000 Limited Şirketin,  90.000 Anonim Şirketin ve 45 adet Bankanın bulunduğu bir özel sektörde sizlere de yer var. Sadece kendinize güvenin, kanunları çok iyi bilin ve piyasada kendinize ait olan yerinize sahip çıkın.

            Birde birbirinize negatif cümleler kurarak enerjinizi tüketmeyin. Atılmış  ok , yapılmış tercih bir daha geri gelmediğine göre bence şartları kabul edip bu şartlarda nasıl en iyisini başarırım düşüncesine geçin ve tüm insanlara eşit dağıtılan  24 saati çok iyi değerlendirin.

            ……. kum saati akmaya çoktan başladı.

            Tüm Emeği geçen Kıymetli Hocalarıma şükranlarımı sunuyorum. Fiziksel olarak şartların çok zor olduğu durumlarda bizlere en iyi şartları sağlamak için çok gayret ettiler.

 

İsmail Yalçın

Mali Müşavir /Bağımsız Denetçi

Narin Group Çift Geyik Karaca Ltd Şti

Mali İşler Koordinatörü