BOZOK ÜNİVERSİTESİ
MEZUNLARI BİRLİĞİ
Mezun Veritabanına kayıtlı öğrenci sayısı 2866

WORK AND TRAVEL

WORK  AND  TRAVEL NEDİR?

Work And Travel programı Amerikan Hükümetinin kontrolünde yapılan, dünyanın değişik yerlerinden üniversite öğrencilerinin yaz tatilleri boyunca Amerika’da çalışıp İngilizcelerini geliştirme imkânları buldukları, dünyayı ve farklı kültürleri tanımalarını sağlayan bir öğrenci kültürel değişim programıdır.

 

 WORK AND  TRAVEL’IN   KAZANDIRDIKLARI   

Harika bir yurtdışı deneyimi

Okyanus aşırı bir ülkeye yolculuk yapma imkânı

Hayali kurulan bir ülkede kendi ayaklarının üstünde durabilme

İş tecrübesi, para kazanma, özgüven bu işin ekstrası

Sorunlar ile mücadele edebilme

İngilizce pratiği yapma

Tatil yapma imkânı

Farklı kültürleri tanıma

Değişik ülkelerden yeni arkadaşlıklar edinme

 

KİMLER KATILABİLİR?

·         Üniversitelerin hazırlık ve 1.2.3. ve 4. sınıflarında okuyan tüm öğrenciler,

·         Turizm, Mütercim-Tercümanlık ve Dış Ticaret gibi İngilizce bilgi ve becerilerin daha sık kullanıldığı bölümlerde okuyan MYO öğrencileri,

·         En az orta seviyede İngilizce bilen,

·         Not ortalaması 4 üzerinden en az 2.00 ve üzeri olan (Not: Genel ortalaması 2′nin altında olanlar, bazı koşulları sağlamaları durumunda vize alabilirler. Bunun için ofisimizle kontağa geçip bilgi alabilirsiniz)

·         18-26yaşları arasındaki herkes katılabilir.

Ayrıca;

·         Yüksek Lisans öğrencileri

·         AÖF İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencileri de programa başvurabilirler.

 

İNGİLİZCE SEVİYEM NE DÜZEYDE OLMALI?

İngilizce seviyeniz en az orta düzeyde olmalıdır. Günlük yaşamda konuşulan İngilizceyi az çok anlıyor ve konuşabiliyorsanız İngilizceniz en az orta düzeyde demektir. Programa katılmak için İngilizceyi çok iyi konuşuyor olmak ve anlamak şart değildir. İngilizce seviyenizin 
tespiti için danışmanlarımız sizinle sözlü olarak İngilizce mülakat yaptıklarında seviyenizin ne düzeyde olduğunu belirleyip size bildireceklerdir. Bunun yanı sıra, her öğrencinin İngilizcesi seviyesini birebir tespit için özel bir yöntemle mülakat yapılmaktadır. Yazılı çıkan sorulara webcam ve mikrofon aracılığıyla sözlü olarak vereceğiniz cevaplar değerlendirilecek ve İngilizce seviyeniz dâhilinde bir işe yerleştirilmenizin önü açılacaktır. Örnek olarak çıkan sorulardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

 
“Where in the USA are you most excited to visit and Why? 
Tell us about something you are passionate about in your life and enjoy doing.
What do you enjoy doing in your free time?
What is your favorite book or movie and Why ?
If an American student were to come visit your city, what would you tell them to see and Why?”

Sorular örnek teşkil etmek için paylaşılmıştır, mülakatlarda sorular çok çeşitli ve farklı yollardan sorulabilmektedir. 

 

WORK AND TRAVEL ŞİRKET SEÇİMİ VE SPONSOR SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

 Work and Travel ile ilgili yeterli tecrübeye sahip
• Öğrenci memnuniyet oranı ve referansları güçlü
• Satış sonrası hizmet ve destek hizmeti için gerekli altyapı ve eleman yatırımını yapmış
• Öğrenci memnuniyetine değer veren
• Sektörde yer edinmiş, güvenilir ve diğer şirketler tarafından da kabul gören bir şirket olmalıdır.


ÇALIŞMA SAATLERİ VE GELİRLER

 Work and Travel işlerinde sezonun yoğunluğuna göre değişmekle birlikte genellikle haftada 4-6 gün ve günde 5-10 saat arası çalışılır. En düşük primsiz saat ücreti genelde 9  USD’dır. Bu ücret eyalete göre değişebilmekle birlikte saatlik ücret 8 - 10 USD arasındadır.

Kişinin girişkenliğine, dil becerisine, performansına ve biraz da şansına bağlı olarak işverenler katılımcılara kimi zaman fazla çalışma saati verebilmektedir. Ayrıca asıl işlerinizin yanında ikinci bir iş bulup çalışma hakkına da sahipsiniz, tabii ki asıl işlerinizi ihmal etmemek şartıyla. Ancak ikinci bir işte çalışmak istiyorsanız bu işi kendiniz bulmak durumundasınız.

 

WORK AND TRAVEL AŞAMALARI

PROGRAM ÜCRETİ?

Work and Travel program ücreti ülkemizde ortalama 1500 – 1900 USD aralığındadır. Fiyat, tercih edeceğiniz şirketin ve sponsor kuruluşun  hizmet kalitesine, güvenilirliğine, iş ve bölge özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Bu ücrete standart olarak çalışma izin belgesi DS-2019, sigorta ve danışmanlık hizmetleri dâhildir. Program ücretine ek olarak her şirkette standart olarak ödeyeceğiniz şu kalemler bulunur;

Vize ücreti: 160$

SEVIS: 35$

Uçak bileti:  Ortalama 700  $ (gidiş-dönüş)

 

WORK AND TRAVEL İŞ ALANLARI NERELERDİR?

EĞLENCE PARKLARI

Her gün  binlerce insanın ziyaret ettiği, Amerika turizminin en fazla tercih edilen mekânlarından olduğu için work and travel öğrencilerinin en çok tercih ettiği iş sahasıdır. Diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanışma imkânı sağlaması ve ziyaretçi sayısının çok olması nedeniyle iletişim imkânının bol olması, bu iş alanlarını work and travel öğrencileri için cazip kılmıştır. Eğlence parkları, alışveriş merkezleri, mağazalar, yüzme havuzları ve su parkları, restoranlar, fotoğrafçı  gibi birçok işyerini de bünyesinde bulundurduğu için çok çeşitli pozisyonlarda iş imkânı sunmaktadır. Ride operatorü, food ve servis elamanı, cankurtaran, animasyon, fotoğrafçı, garson, temizlik, stand görevlisi gibi pozisyonlar, work and travel öğrencilerinin çalıştığı alanlardır. Özellikle İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrencilere yönelik popüler iş türüdür.

 

YÜZME HAVUZLARI VE AQUA PARKLAR

Yaz mevsiminin vazgeçilmezlerinden olan yüzme havuzları ve aqua parklar, work and travel öğrencileri için de İngilizcelerini geliştirebilecekleri ve çalışabilecekleri ideal çalışma alanlarındandır. Life guard veya attendant olarak çalışabilirsiniz. Bu pozisyonlarda çalışacak öğrencilerin açık alanda güneş altında beklemeye ve uzun süre ayakta durmaya  hazırlıklı olmaları gerekmektedir fakat kapalı aqua parklar ve yüzme havuzları da mevcut iş alanları arasındadır. Çok sayıda insanın uğrak mekânı olduğu için öğrencilere daha fazla iletişim imkânı sağlayarak İngilizcelerini geliştirme imkânı verir.

 

OTELLER

Yaz sezonunun vazgeçilmezlerinden olduğu için work and travel öğrencilerinin en gözde iş alanlarından bir diğeridir. Resepsiyonist, housekeeping, belboy, bulaşıkçı, çamaşırhane sorumlusu, maintanence, garson gibi pozisyonlara İngilizce seviyenizle orantılı olarak yerleştirilebilirsiniz. İngilizce seviyesi çok iyi olmayan öğrencilerin genellikle tercih etmiş olduğu pozisyon housekeeping  pozisyonudur. Öğrencilerimiz, İngilizce seviyesine göre diğer alanlara da yerleştirilebilmektedir.

 

RESTAURANT, CAFE VE FASTFOOD’LAR

Her İngilizce seviyesine ve gidiş – dönüş tarihine hitap eden, work and travel öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği bir iş alanıdır. Kasiyer, servis elamanı, garson, temizlik ve mutfak personeli, aşçı yardımcısı gibi pozisyonlarda çalışabilirsiniz. Pozisyon seçiminde İngilizce seviyeniz çok önemlidir. İngilizce seviyesi iyi olan öğrenciler, garsonluk ve kasiyerlik gibi müşteri ilişkisi gerektiren pozisyonlarda; İngilizce seviyesi iyi olmayan öğrenciler ise temizlik ve mutfak personeli gibi pozisyonlarda çalışabilir. Pozisyonunuz her ne olursa olsun eğer isterseniz Amerikalı çalışan arkadaşlarınızla ve müşterilerle iletişim kurma imkânına sahip olduğunuz için İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

 

MAĞAZA VE MARKETLER

 Genellikle turistik bölgelerdeki  market ve mağazalar work and travel öğrencilerinin tercih ettiği iş türleri arasındadır. Kasiyer, reyon görevlisi, stand görevlisi ve temizlik elamanı gibi pozisyonlarda çalışabilirsiniz. Müşteri ilişkisi yoğun  pozisyonlarda çalışmak isteyen öğrencilerin iyi düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

 

NEREDE KONAKLAYACAĞIM?

HOSTELLER

Bizdeki karşılığı pansiyon demek olan hosteller öğrencilerin en çok kaldıkları yerlerdir. Hostellere ödemeler haftalık yapılır. Fiziki şartları hostelden hostele değişiklik gösterir. Kimi hostellerde banyo ve tuvalet belli bir grup öğrenci ile ortak kullanılırken kimi hostellerde ise bunlar oda içinde odada kalanlara has olarak bulunabilir. Bazı hostellerde klima, micro dalga fırın ve TV bulunurken kimilerinde bunlardan bir kaçı bulunabilir. Ücrette bu kriterlere bağlı olarak değişir. Hostel ücretleri haftalık 50-100 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

 

YURTTA KONAKLAMA

Genelde kurumsal bazı işyerleri tarafından öğrencilere sağlanan bir imkândır ve iş ile birlikte konaklama sunan işverenler tarafından öğrencilere sunulur. Yurttaki odaların imkânları ve ücretleri, yukarıda hostellerde sunulan imkânlarla ve ücretlerle aynıdır.

 

EVDE KONAKLAMA

Evde konaklama, öğrencilerin Amerika’ya gittikten sonra tercih ettiği bir konaklama şeklidir. Amerika’ya giden öğrenciler alışma dönemi geçirdikten sonra arkadaş grubu ile birlikte ev tutup kalabilmektedirler. Bu tamamen öğrencilerin istekleri doğrultusunda olmaktadır ve ev tutmadaki zorluklar sebebi ile az tercih edilen bir konaklama şeklidir. Bazı işverenler de ev konaklaması bulunmasında öğrencilere yardımcı olabilmektedir.

 

KALACAĞIM YERİ KİM AYARLAYACAK?

İşveren ayarlar: Birçok işverenimiz çalışacağınız iş ile birlikte konaklayacağınız yeri de sağlamaktadır. İş sözleşmesini gönderirken nasıl bir konaklama olduğu ve haftalık ücreti belirtilir.

Öğrenci kendisi ayarlar: Kimi öğrencilerin Amerika’da tanıdığı olduğu için kendi kalacağı yeri kendisi ayarlamak isteyebilir veya danışman şirketin yardımıyla geçici bir konaklamadan sonra kendi konaklamasını ayarlayabilir.


HAZIRLAYAN : UĞUR CENGİZ, İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ, İŞLETME BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ

 

12.04.2015 00:00:00